Motýlí domy jsou speciálně upravené prostory uvnitř obytných domů, kde jsou k vidění různé druhy exotických motýlů. Zpravidla si můžete prohlédnout všechna jejich vývojová stádia, takže nejen dospělé motýly, ale i jejich larvy, housenky a kukly. Motýli potřebují ke svému životu optimální klimatické podmínky, které není tak obtížné zajistit. Tedy správnou teplotu vzduchu a vlhkost. Tak trochu takové domy mohou připomínat tropický deštný prales, uvnitř se budete skutečně cítit jako v tropech a tak alespoň na chvíli pocítíte, v jakém prostředí se exotičtí motýli vyskytují. Teplota uvnitř skleníků se pohybuje kolem 30 stupňů a vlhkost vzduchu je zhruba 80%.
Tropický skleník nebo uměle osvětlené sklepení
Motýlí domy jsou většinou upravené jako botanické zahrady, tím se prostředí přiblíží životu motýlů v podstatě nejideálnějším způsobem. Ale nebývá to vždy pravidlem. Motýlí dům může svým tvarem připomínat skleník, některé domy se budují v uzavřených místnostech s okny a některé dokonce naleznete v podzemí.
Každá varianta umístění nejkrásnějších exemplářů hmyzí říše má však své pro a proti. Zatímco ve sklenících je dostatek denního světla po celý rok, v podzemí se musí vyřešit alespoň systém umělého osvětlení plnospektrálními žárovkami, jejichž světelné spektrum odpovídá dennímu světlu. A co se týče vyhřívání a chlazení prostoru, jsou na tom zas lépe podzemní prostory.
Největší motýl světa má rozpětí křídel 30 cm
Některé motýlí domy obměňují složení fauny v průběhu ročních období, stává se, že jiné motýly tam spatříte na jaře, a jiné na podzim. Kromě exotických druhů mezi nimi objevíte i motýlí druhy z Evropy a Severní Ameriky.
V motýlích domech spatříte i vzácné druhy, nebo dokonce největšího motýla světa. Tím je Attakus Atlas, jehož rozpětí křídel je 30 cm. Různé barevné a tvarové variace motýlích křídel přivádí člověka do němého úžasu, už jen z toho důvodu, že lidem se dosud nepodařilo žádného takového živého tvora uměle vyrobit.