Kdyby se dávné kultury, které na pití čaje přišly, dozvěděly, co se dnes pije za čaje, určitě by užasly. Protože se sortiment čajů od oněch dob skutečně náramně rozrostl. Dnes už nevkládáme jenom čajové lístky do vroucí vody, abychom z nich získali výluh, o který tu jde.
Nevím, kdo kdy přicházel na jednotlivé další nápady, co by se dalo vyluhovat stejným způsobem, abychom tím získali něco jako onen prapůvodní čaj, nevím, kdo kdy potom přišel na to, jaké blahodárné účinky takové objevy měly, ale to je přece jedno. Hlavně že někdo přišel s nápady, které se u nás i ve světě ujaly. A že si tak můžeme dopřávat a máme skutečně z čeho vybírat.
Zatímco někdo nedá dopustit na tradiční čaj, máme tu i mnoho lidí preferujících spíše nějaký ten bylinkový čaj. Což ale není vždycky totéž. Je to pouze souhrnné označení pro spoustu různých variant, vyráběných jak z jednotlivých rostlin, tak třeba i z jejich kombinací. Protože ‚proti gustu žádný dyšputát‘, jak se říká. Neboli chutná-li někomu něco, ať to má a může si to vychutnat.
A tak nám jsou nabízeny bylinné čaje i jejich směsi, které nám nejen chutnají, ale často i prospívají. A to možná i daleko spíše než chemicky připravované léky se všelijakými vedlejšími účinky.
Když chceme pomoci s hubnutím, bylinný čaj se pro tento účel najde. Když chceme posílit imunitu nebo prohloubit spánek, i na to se tu něco najde. Bylinnými čaji si můžeme prospět i při nachlazení, detoxikaci nebo problémech s játry, cholesterolem, močovými cestami, žaludkem či střevy. A jediným z nabídky, který asi vynechám, je ten na menopauzu, který přenechám našim ženám. A za to si spíše dopřeji ten proti stresu. I když se obávám, že bych ho musel vypít hektolitry vždy, když sleduji politické zpravodajství nebo to ostatní, co naše televize obvykle zařazují do svého vysílání.