Len nesloužil ve starých dobách jen ke spřádání přadýnek a pro výrobu textilních vláken, ale už i naši předkové věděli, že ho lze výborně využít v kuchyni. Dříve nebývalo zvykem s každým zdravotním problémem zajít k lékaři, protože návštěvy u lékaře bývaly dosti drahé a obyčejní lidé na to prostě neměli. Tak si pomáhali jinak. A právě i díky účinkům lněného semínka se tato nenápadná rostlinka dostávala do všech domácností.
Len se pěstuje už po staletí, a tak trochu ho proslavila i krásná kreslená pohádka Jak krtek ke kalhotkám přišel. Krtek potřeboval kvalitní kalhotky s kapsami a cesta osudu ho zavedla na pole, kde kvetl len. Děti mají možnost zhlédnout, jak se dá dojít k látce, ze kterého se pak ušije „ekologické“ oblečení. A my tak můžeme přijít k tomu, že se len využívá nejen pro výrobu textilie, ale i pro jeho semena.
V první řadě je nutno upozornit, pokud budete chtít semínka konzumovat, abyste využili všech jeho aktivních složek, je nutné ho rozmělnit. Způsobů, jak to můžete udělat, je mnoho. Za pomocí mixéru, rozdrtit v hmoždíři, rozemlít na mlýnku. Ale rozmělněte jen množství, které ihned spořádáte, nedrťte je do zásoby, protože obsahují tuk, jež se rychle kazí a žlukne.
Lněná semínka https://www.nakliceno.cz/lnena-seminka/ jsou výtečným zdrojem nenasycených mastných kyselin hlavně díky složce omega-3, která je odborníky hodnocena na vysoké úrovni. Bohužel v naší stravě převládá podíl omega-6 mastných kyselin, což není žádoucí. Proto jsou semínka lnu tak výtečná. Obsahují navíc i řadu vitamínů B, v tucích rozpustný vitamín E, K, lignany a stopové prvky. Mangan, zinek, draslík, železo, fosfor. Na to, jak jsou maličká, mají v sobě bohatou směs zdravých živin. A proto bychom je měli zařadit do našeho jídelníčku buď samotná anebo ve formě kapslí s lněným olejem či přímo samotný za studena lisovaný lněný olej – ten je ale nutno uchovávat v ledničce.